Zmiana przepisów dotyczących obowiązku poddawania się szczepieniom
Od kilku tygodni w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje o zmianie przepisów powodującej wprowadzanie przymusowego szczepienia. Co tak naprawdę się zmienia i w których przepisach?
W dniu 28 października 2020 r. sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19, która dodaje do art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych pkt 4a w brzmieniu:
„4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów;”
Co to oznacza?
Na podstawie tego przepisu, w przypadku wystąpienia na terytorium Polski stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, obowiązek określonych zabiegów w tym szczepień.
Należy jednak zaznaczyć, że ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych przewidywała już taką możliwość w art. 46b pkt 4:
„4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;”.
Po co jest wprowadzana zmiana?
Zmiana jest czysto techniczna, nie wprowadza nowego obowiązku i polega wyłącznie na rozdzieleniu dotychczasowego pkt 4, który umożliwia wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia nakazującego poddanie się obowiązkowym badaniom i szczepieniom, na dwa punkty: pkt 4 określającego obowiązek poddania się badaniom oraz pkt 4a określającego obowiązek poddania się właśnie określonym zabiegom. Podział ten umożliwi wydawanie dwóch odrębnych aktów, oddzielnie dla nałożenia obowiązku poddania się badaniom i oddzielnie dla obowiązku poddania się określonym zabiegom. Na podstawie obecnych przepisów musiał to być jeden akt.