Projekt dotyczy zwiększenia efektywności w zakresie ochrony, zarówno w zakresie zbiorowych, jak i indywidualnych, interesów klientów podmiotów rynku finansowego, przez zintegrowanie organów właściwych w tym obszarze i przejęcie dotychczasowych kompetencji Rzecznika Finansowego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Projekt w Sejmie
Projekt w Sejmie
projekt dotyczy uregulowania zagadnień z zakresu tworzenia, utrzymywania, udostępniania, zamiany i likwidacji rezerw strategicznych, a także zasady ich finansowania; zmiany nazwy Agencji Rezerw Materiałowych na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
Projekt w Sejmie
Projekt dotyczy umożliwienia pracodawcy ubiegania się o rekompensatę kosztów płacy niepełnosprawnego pracownika; doprecyzowania sposobu obliczania przez pracodawcę proporcji liczby dni przestoju oraz spadku przychodu z działalności wytwórczej lub usługowej; zmiany katalogu dokumentów potwierdzających spadek przychodów z działalności wytwórczej lub usługowej; wydłużenia terminu składania przez pracodawcę wniosku o rekompensatę kosztów płacy do 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, którego dotyczy wniosek
Projekt w Sejmie
dotyczy zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000zł do 7000zł
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych
Projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem – zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym, przez wprowadzenie systemu wsparcia oraz usprawnień administracyjnoprawnych, umożliwiających bardziej efektywne prowadzenie procesu inwestycyjnego w zakresie morskich farm wiatrowych.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów obowiązujących w UE, jeśli chodzi o sprawne funkcjonowanie systemu inteligentnego opomiarowania w sektorze elektroenergetycznym; dzięki wprowadzeniu systemu m.in. gospodarstwa domowe będą rozliczane za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia, a nie zgodnie z prognozami oraz bez konieczności fizycznej obecności inkasenta.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Projekt ustawy przewiduje zniesienie ograniczenia handlu w niedzielę w czasie trwania stanu epidemii lub w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy umożliwienia pracownikom objętym izolacją domową, którzy nie przejawiają symptomów choroby COVID-19 wykonywania pracy zdalnej, umożliwienia prowadzenia badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o uzyskanie licencji lub świadectwa maszynisty, przywrócenia rozwiązań dotyczących odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego, wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości
Projekt dotyczy określenia zasad zbywania w przetargach nieograniczonych nieruchomości gruntowych gmin oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości (za pośrednictwem gmin) z możliwością rozliczenia części ceny nieruchomości w formie mieszkań (lub innych powierzchni, które mogłyby być wykorzystane przez gminę np. na działalność użyteczności publicznej).
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy wyeliminowania różnic interpretacyjnych dotyczących odmiennego uregulowania analogicznych instytucji prawnych w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz w ustawie o umowie koncesji; projekt obejmuje również zmiany w nowym Prawie zamówień publicznych, w tym skreślenie regulacji dotyczącej zamówień bagatelnych.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie osób i mienia oraz ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych
Projekt dotyczy uregulowania zasad związanych ze sprawowaniem nadzoru nad specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi (SUFO), których zadaniem jest ochrona osób i mienia, w tym np. ochrona obiektów czy konwojowani.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych
Projekt dotyczy dostosowania przepisów związanych z ochroną zdrowia do walki z epidemią COVID-19 i ma na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w naszym kraju personelowi medycznemu pochodzącemu z tzw. państw trzecich, czyli spoza terytorium UE.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie
Projekt dotyczy dostosowania polskich norm prawnych regulujących zagadnienia z zakresu walki z dopingiem w sporcie do znowelizowanej wersji Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz Standardów Międzynarodowych, które zostały przyjęte podczas ubiegłorocznej Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego
Projekt dotyczy wydłużenia do końca 2025 r. terminu, który umożliwia zakładającym lotniska, zarządzającym lotniskami, a także Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej korzystanie z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy dostosowania struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów, będącej odpowiedzią na czasy, z którymi wiążą się wyzwania wywołane COVID-19.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy zwiększenia dofinansowania do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. Dodatkowe wsparcie ma przyczynić się do pobudzania aktywności gospodarczej przedsiębiorców i skuteczniejszej walki ze skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. Obok swoich dotychczasowych zadań, fundusz będzie finansował także budowę obwodnic na drogach wojewódzkich, budowę lub remont dróg w największych miastach oraz zadania polegające na poprawie bezpieczeństwa pieszych na przejściach.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Projekt dotyczy wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/958, której zasadniczym celem jest określenie mechanizmów służących zapewnieniu proporcjonalności, uzasadnionego i niedyskryminującego charakteru przepisów regulujących oraz warunków świadczenia usług transgranicznych.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego
Projekt dotyczy wprowadzenia zmian zmierzających do uściślenia i doprecyzowania obowiązujących przepisów odnoszących się do gwarancji procesowych przysługujących pokrzywdzonym.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy zagwarantowania osiągnięcia przez gminy poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy uproszczenia zasad monitorowania dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie (paliw lotniczych, paliw żeglugowych oraz gazu LPG) na podstawie elektronicznego dokumentu dostawy (e-DD)
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw
Projekt dotyczy umożliwienia ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 ton bez konieczności uzyskiwania zezwoleń, który będzie jednak mógł być ograniczony przez zarządcę drogi lub samorządy. Rozwiązanie to stanowi wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe
Projekt dotyczy uproszczenia i unowocześnienia rozliczania podatku VAT, wprowadzenia zmian dotyczących m.in. fakturowania, ułatwień dla eksporterów oraz pakietu korzyści finansowych dla przedsiębiorców, dodatkowo uruchomione zostaną rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT oraz dotyczące tzw. Tax Free, co ułatwi stosowanie przepisów VAT.
Projekt w Sejmie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19
Projekt dotyczy konwalidacji błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.
Projekt w Senacie
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw
Projekt reguluje przymusowe dochodzenie należności z tytułu podatku VAT rozliczanego w procedurach szczególnych od podatnika, którego miejscem zamieszkania lub siedziby jest inne państwo niż Polska i deklaracja została złożona w państwie członkowskim innym niż Polska. Ponadto rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają służyć usprawnieniu działań wierzyciela i organu egzekucyjnego w zakresie niezbędnym do wszczęcia i prowadzenia administracyjnego postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego
Projekt w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – zostanie przyjęty przez Rade Ministrów na początku 2021 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
Projekt wprowadza odpowiedzialność karną za nielegalny wwozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określonych w rozporządzeniu dóbr kultury.
Projekt w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sztuki – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz o zmianie niektórych innych ustaw
Projekt ustawy przewiduje 1) uproszczenia dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę:
a) rezygnacja z wymogu posiadania zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu dla udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na rzecz wymogu wynagrodzenia nie niższego niż określone w nowym rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy,
b) wprowadzenie nowego trybu zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę,
c) poszerzenie katalogu okoliczności nie wymagających zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
d) wprowadzenie rozwiązania ułatwiającego uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki;
2) inne zmiany w ustawie o cudzoziemcach, w tym:
a) wprowadzenie szczególnych 60-dniowych terminów załatwienia sprawy udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w I instancji od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami niezbędnymi do potwierdzenia danych zawartych we wniosku i okoliczności uzasadniających ubieganie się o udzielenie tego zezwolenia oraz zawieszenie biegu tego terminu do dnia ich doręczenia wojewodzie, a także 90-dniowego terminu na rozpatrzenie odwołania,
b) zmianę brzmienia przepisu ustanawiającego delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych do określenia wysokości opłat za wydanie lub wymianę dokumentów wydawanych cudzoziemcom (w tym kart pobytu) w sposób, który będzie umożliwiał uwzględnienie przy określaniu tej wysokości całości procesu prowadzącego do personalizacji i odbioru dokumentu,
c) wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi wymiana informacji pomiędzy wojewodą a właściwymi służbami i organami przekazującymi informacje, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego może odbywać się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postępowaniach w sprawie udzielenia zezwoleń pobytowych oraz podobne rozwiązanie dotyczące przekazywania takich informacji pomiędzy komendantem oddziału Straży Granicznej lub komendantem placówki Straży Granicznej a organami przekazującymi takie informacje, w postępowaniu w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
d) odniesienie wynagrodzenia jako wymogu udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji do przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie tego zezwolenia, a nie w roku poprzedzającym zawarcie umowy dotyczącej wykonywania pracy,
wnioskodawców lub sponsorów będących uchodźcami,
e) przeniesienie kompetencji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej jako organu wyższego stopnia w sprawach zobowiązania cudzoziemca do powrotu oraz w spawach związanych z tą procedurą,
f) przeniesienie kompetencji podmiotu, do którego statutowych obowiązków należy organizacja dobrowolnych powrotów na Komendanta Głównego Straży Granicznej w zakresie organizacji dobrowolnych powrotów cudzoziemców nie ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej.
Projekt w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej
Do projektu ustawy wprowadzono przepis dotyczący pielęgniarek i położnych, które niezależnie od rodzaju ukończonej szkoły, wykonując zawód pielęgniarki i położnej, ponoszą pełną odpowiedzialność za planowanie, organizowanie i zarządzanie opieką medyczną świadczoną pacjentowi.
Ponadto, zgodnie z wnioskiem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w projektowanej regulacji umożliwiono pielęgniarce lub położnej będącej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej złożenie oświadczenia o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.
Ponadto, projektowane regulacje w zakresie świadczenia usług transgranicznych czasowo i okazjonalnie przez pielęgniarki i położne będące obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, usuwają obowiązek podawania w oświadczeniu informacji dotyczącej czasu i miejsca wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednocześnie, dostosowano przepisy w zakresie warunków przyznawania obywatelowi państwa członkowskiego Unii Europejskiej prawa wykonywania zawodu położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez wskazanie, że jednym z warunków przyznania tego prawa jest posiadanie stosownego dokumentu potwierdzającego posiadanie formalnych kwalifikacji do wykonywania zawodu położnej oraz spełnianie, co najmniej jednego z 3 warunków:
– 3 lata i obejmowało łącznie co najmniej 4600 godzin, przy czym praktyka kliniczna stanowiła przynajmniej 1/3 okresu minimalnego,
– co najmniej 2 lata i obejmowało co najmniej 3 600 godzin pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pielęgniarki,
– co najmniej18 miesięcy i obejmowało co najmniej 3000 godzin pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pielęgniarki oraz co najmniej rocznego doświadczenia w wykonywaniu zawodu położnej potwierdzonego stosownym zaświadczeniem.
Projekt w Ministerstwie Zdrowia zostanie przyjęty przez Rade Ministrów na początku 2021 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny
Celem projektu jest rozszerzenie zakresu kryminalizacji zachowań o samodzielne pozyskiwanie informacji w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zmiana w art. 259a k.k. ma na celu rozszerzenie obszaru penalizacji również na sytuacje, w których sprawca przekracza granicę Polski w celu popełnienia na jej terytorium przestępstwa o charakterze terrorystycznym lub przestępstwa określonego w art. 255a lub art. 258 § 2 lub 4.
Projekt w Ministerstwie Aktywów Państwowych – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych
Projekt przewiduje dodanie regulacji, zgodnie z którą okres pełnienia obowiązków sędziego przez asesora sądowego będzie ulegał przedłużeniu o wynoszący łącznie nie więcej niż 3 lata okres nieobecności w związku z urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim, urlopem ojcowskim lub urlopem wychowawczym, z wyłączeniem okresu nieobecności w związku z wykonywaniem prawa do urlopu wychowawczego w sposób określony w art. 83a u.s.p. (czyli wykonywania uprawnienia do urlopu wychowawczego poprzez zmniejszenie przydziału spraw co najwyżej o 50% z jednoczesnym obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego w tym samym stopniu), jednak nie dłużej niż do 6 lat od dnia objęcia stanowiska asesorskiego.
Projekt w Ministerstwie Sprawiedliwości – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw
Projekt reguluje konieczność uelastycznienia zasad dotyczących wprowadzania stref czystego transportu, konieczność opracowania mechanizmów dla GDDKiA dotyczących tworzenia e-pasów na drogach krajowych, trudności w instalacji punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych, wprowadzenie zerowej stawki opłat drogowych i środowiskowych dla niskoemisyjnych pojazdów ciężarowych o masie własnej powyżej 3,5 tony i autobusów, regulacje zbyt wąskiego zakresu uprawnień kontrolnych inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), brak regulacji w zakresie wydawania kodów identyfikacyjnych dla podmiotów z obszaru e-mobilności oraz ułatwień w zakresie korzystania ze stacji ładowania. Celem nadawania kodów identyfikacyjnych jest stworzenie możliwości sprawdzenia w każdym momencie statusu danej stacji ładowania w Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych, brak ustawowej definicji carsharingu oraz brak ułatwień dla świadczenia tej usług pomimo, że ma ona skutki pozytywne dla klimatu, brak kompleksowej regulacji w zakresie amortyzacji pojazdów niskoemisyjnych, brak regulacji związanych z rozwojem infrastruktury tankowania wodorem oraz konieczność wdrożenia przepisów niżej wskazanych dyrektyw – przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1161 z dnia 20 czerwca 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2009/33/WE w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.
Projekt w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – zostanie przyjęty przez Rade Ministrów na początku 2021 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw
Projekt ma na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w produkcji i w obrocie, w tym w obrocie detalicznym. W szczególności w projekcie zaproponowano szereg przepisów doprecyzowujących zasady kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i postępowania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (dalej IJHARS), w tym w zakresie kontroli żywności sprzedawanej na odległość oraz w zakresie ochrony danych osobowych. Jednocześnie proponowane są zmiany przepisów w zakresie „Produktu polskiego”, znaku jakości (art. 13 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych), wprowadzenie oznakowania informacją „DobrostanPlus”. Powyższe wymaga również zmiany kilku innych ustaw oprócz ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Ponadto proponowane są zmiany przepisów karnych w ustawie z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami.
Projekt w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – zostanie przyjęty przez Rade Ministrów w drugim kwartale 2021 r.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw
Projekt reguluje wprowadzenie nowoczesnego i efektywnego poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób nieograniczający przepustowości ruchu poprzez likwidację szlabanów, czyli przejazd typu „free-flow”, co przyczyni się do zwiększenia przepustowości autostrad płatnych i poprawy komfortu użytkowników.
Projekt w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów.
Projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi
Projekt zapewnia stosowanie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE, zwanego dalej .,„rozporządzeniem 536/2014”.
Projekt reguluje
1) postępowanie w przedmiocie wydania pozwolenia na badanie kliniczne oraz pozwolenia na istotną zmianę badania klinicznego;
2) tryb powołania, skład i zadania Naczelnej Komisji Bioetycznej;
3) tryb uprawniania komisji bioetycznych do przeprowadzania oceny etycznej badań klinicznych;
4) zasady i tryb przeprowadzania oceny etycznej badania klinicznego terminy;
5) obowiązki sponsora, głównego badacza i badacza;
6) zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora;
7) zasady funkcjonowania Funduszu Ochrony Uczestników Badań Klinicznych;
8) wysokość i sposób uiszczania opłat związanych z badaniem klinicznym;
9) zasady finansowania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z badaniem klinicznym;
10) zasady i tryb przeprowadzania inspekcji badania klinicznego.
Projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań klinicznych na terenie Polski. Interesariusze rynku badań klinicznych często uzależniają szansę powodzenia dynamicznego rozwoju badań klinicznych od stopnia skomplikowania i przyjazności regulacji prawnych obowiązujących w kraju ich prowadzenia. Niewątpliwie jednym z stymulantów dla rozwoju badań klinicznych jest zapewnienie przejrzystego systemu prawnego pozbawionego barier o charakterze administracyjno-prawnym. Obecny stan prawny, mimo dotychczas podejmowanych działań legislacyjnych, jest daleki od pożądanego. Wskaźniki dotyczące liczby prowadzonych badań w stosunku do liczby mieszkańców są niesatysfakcjonujące w porównaniu do innych krajów europejskich, takich jak Czechy czy Węgry.
Projekt w Ministerstwie Zdrowia – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19
Projekt przewiduje objecie odpowiedzialnością karną nieprzestrzeganie nakazów, zakazów i ograniczeń lub obowiązków zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi także o osoby zdrowe.
Projekt wprowadza 100% wynagrodzenia dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej w przypadku skierowania na kwarantannę, izolację lub izolacje w warunkach domowych. Doczasowe przepisy gwarantujące to wynagrodzenie były epizodyczne na czas trwania epidemii Covid-19.
Ustaw czeka na podpis Prezydenta RP
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw
Projekt wprowadza przepisy umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w przypadku udzielania zamówień publicznych wyłączonych spod unormowań przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych, a także wprowadzenie do katalogu czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych zachowań związanych z naruszeniami przepisów w zakresie udzielania zamówień na udzielanie świadczeń zdrowotnych.
Projekt w Ministerstwie Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – do końca roku zostanie przyjęty przez Rade Ministrów
Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa
Proponowane instrumenty dotyczą wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego, jak również kierowanych bezpośrednio do gospodarstw domowych form finansowego wsparcia w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych.
Rozpatrywany przez Sejm
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Projekt zawiera rozwiązań mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym COVID-19 w kolejnych branżach.
Konieczne stało się opracowanie pakietu osłonowego dla firm, zapobiegającego zwłaszcza utracie płynności w ramach prowadzonych przez nie działalności. Projekt ustawy pozwoli na uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających przedsiębiorców oraz osoby fizyczne wykonujące jeden z zawodów „turystycznych” i „estradowych”. Projekt ten dokonuje szeregu zmian w tzw. Specustawie dotyczącej COVID-19, nie tylko poszerzając i rozwijając niektóre występujące już w niej rozwiązania, ale także wprowadzając nowe mechanizmy
Rozpatrywany przez Senat